Życie w Krakowie

Jednym z największych wyzwań w lwiej części polskich miast jest transport. Polskie miasta nie są dostosowane do tak wielkiego natężenia korków, jaki pojawił się poprzez zwiększenie się liczby aut na naszych drogach. Z tego powodu główną z najważniejszych kierunków rozwoju które powinno rozpocząć prawie każda gmina jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i transport miejski to najważniejszy obszar, który pozwoli polepszyć zadowolenie krakowian jak również poprawi całokształt infrastruktury miasta.

Spośród okolicznych lokalizacji, nowe projekty komunikacyjne w grodzie Kraka mocno się wybijają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za metrem, jednak przed tym jak ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i rozwój dróg potrzeba włożyć sporo środków . Spośród bardziej istotnych decyzji finansowych trzeba wymienić:
całkowicie elektryczną linię autobusów – jedyną w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec kolejowy wraz z galerią handlową.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowych połączeń między już istniejącymi połączeniami oraz naprawy istniejących tras autobusowych i połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy napraw nie lubią – problemy w poruszaniu się i dotarciu do pracy dają się im we znaki na co dzień. Warto zaś pamiętać, że bez remontów jakość dróg nie może się poprawić i by mieszkało się wygodniej, trzeba cierpliwości.Prezydent Krakowa
Inwestycje w rozwój transportu to nie jedynie nowe drogi, ale również lepszej jakości powierzchnia dróg, która będzie lepsza i odporna. (jednym z takich wzorów jest odporna na ścieranie powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Oczywiście, Kraków potrzebuje dodatkowo wielu remontów i nowych pomysłów, aby poruszało się po mieście dobrze. Zarówno samochodem, ale również tramwajami. Mimo to widać wyraźnie, że wszystko jest na prostej drodze do tego, by mieszkańcom żyło się tu zdecydowanie miło i przyjemnie.